Tonery oraz tusze – czas na drukowanie!

Zbudowaliśmy plik i chcemy go wydrukować. Wybieramy odpowiednie polecenie w programie go redagującym. W tym momencie dane elektroniczne przekazywane są z komputera do drukarki. Zapoczątkowaniu drukowania akompaniują procesy odbywające się wewnątrz sprzętu drukującego. Bęben światłoczuły, będący elementem centralnym tonera laserowego, pozostaje poddany ładowaniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko odpowiedzialne są elektrody ładujące. Najczęściej są wewnątrz tonera. Potem taki obciążony elektrostatycznie bęben pozostaje naświetlony laserem.

Obraz wysłany do druku, przekazany laserem, utrwala się na bębnie. Dzieje się to to właśnie dzięki zmianie ładunków elektrycznych bębna na przeciwstawne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, walec magnetyczny przenosi na niego toner. Barwnik lgnie do miejsc, jakie poprzednio naświetlił laser. Istotną rolę gra listwa podająca, jaka rozstrzyga o ilości tonera i jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega końca, kiedy tak właściwie bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on jednak jeszcze w pełni z nią związany, może się od niej oddzielić.

 

W jaki sposób wymienić toner?

Gdy zauważymy, że sukcesywnie pogarsza się jakość wydruku, oznacza to, że kończą się tonery hp. Jeżeli nie wymienimy go, to drukarka nie będzie miała materiału, którym wypełni kartkę. Zwykle kończeniu się proszku, prócz widocznych oznak na wydrukach, towarzyszyć będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co zrobić w takim wypadku? Nie zostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające doświadczenia w samodzielnym zaopatrywaniu pojemnika z proszkiem, powinny w tym wypadku kupić toner zamiennik (w wypadku kartridżu Toner-Kit) bądź oddać zużyty toner do regeneracji.

Wymiana tonera jest dość prosta, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się wyłącznie szczegółami. Trzeba:

1. Po pozyskaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – przerywamy pracę z drukarką.

2. Unosimy osłonę drukarki – w przypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyjmujemy toner/pojemnik z tuszami.

4. Instalujemy nowy toner.

5. Drukujemy kartkę testową.

 

Po dobrym zainstalowaniu tonera, drukarka jest po raz kolejny gotowa do pracy i dalszego drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *