Wyrób noży – użycie materiałów

1

Struktura materiałów użytkowanych przez człowieka z biegiem lat ewoluuje. Do wyrobu bazowych instrumentów, mebli lub budowli na początku używano drzewa lub kamieni. Wspólnie z rozwojem nauki odnaleziono cement, plastik, stal, stopy metali i setki innych towarów. Przy wyrobie co niektórych artykułów zastępowało się i zastępuje składniki nowszymi, bądź spełniającymi wymogi klienta. Wolno to nadzwyczaj łatwo zademonstrować na przykładzie hamulców samochodowych, jakie od lat są produkowane ze stopu metalu i powszechnie używane w samochodach do użytku powszedniego.

 

Ze względu na właściwości materiałów użytych przy ich uformowaniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane czy nie. Jednakże w trakcie rajdów i wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały poprawnie swojego zadania, w następstwie tego długo testowano nowatorskie materiału oraz dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dziś hamulce ceramiczne są szeroko użytkowane w wyścigach i przeróżnych rajdach. Swoją drogą sama ceramika znajduje dużo innych zastosowań aniżeli tylko garnki czy zastawy. Jednym z najnowszych hitów sprzedaży są kamienie wodne taidea, które są wytrzymalsze oraz nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak tradycyjne. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy pomiędzy nimi, wyglądem przede wszystkim się nie wyróżniają. Z reguły wytwarzane są w takich samych kolorach jak metalowe noże, a różnice odnotujemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika użytkowana do ich produkcji ma jednakże jedną skazę, jaka uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy produkowaniu siekier lub scyzoryków, chodzi mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na dużo upadków, uderzeń czy innych ekstremalnych warunków, w jakich narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji w dalszym ciągu używa się sztampowych stopów rozmaitych metali, które być może należy częściej ostrzyć, jednakże perfekcyjnie sprawdzają się w warunkach polowych czy wojskowych.

 

Zobacz także: Japońskie noże Santoku.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *