Ochrona środowiska i smog a świadomość cywilna

Mniej więcej w połowie XIX wieku, mieszkańcy należącej do nas planety dojrzeli rosnący stopień zanieczyszczenia powietrza oraz wody. Zaczęto się zastanawiać jak zatrzymać lub ewentualnie spowolnić ten proces, mając jednocześnie na uwadze notoryczny rozwój cywilizacji. Tak urodziło się pojęcie ochrony środowiska. Jest to bardzo złożony temat, bowiem obejmuje dużo niesłychanie ciężkich do realizacji zagadnień typu: 

ochronę ginących typów fauny i flory

ocieplenie klimatu

zanieczyszczenie powietrza i walka ze smogiem

emisję CO2

zmniejszanie lasów

utylizacja odpadów – od miejskich do niebezpiecznych

rozbudowa aglomeracji

recykling

energia odnawialna

Jakiekolwiek z tych zagadnień wolno podzielić na dziesiątki znacznie bardziej dogłębnych, tylko po tym widać więc, jak jest to znaczący oraz właściwie priorytetowy temat dla każdego kraju. Odkąd Polska wkroczyła do Unii Europejskiej, powinniśmy się podporządkować wielu unijnym rozporządzeniom traktujących ochrony otoczenia. Nie stosując się do nich jesteśmy narażeni na obszerne grzywny finansowe. Każde postępowanie mające na celu poprawę jakości otoczenia jest dofinansowane z unijnych środków. Na terenie stworzonego przez nas państwa coraz częściej widać wiatraki wytwarzające energię odnawialną, pionierskie oczyszczalnie ścieków, nawet w małych miejscowościach, oryginalne domy mieszkalne ekwipowane są w baterie słoneczne, oraz budowane z materiałów energooszczędnych. 

Walka ze smogiem i społecznością

Smog to obecnie wybitnie dużo problem krajowych miast. By zmienić ten kłopotliwy stan rzeczy, wypada zmienić ogrzewanie węglowe na gazowe bądź elektryczne. Niestety, nie każdą familię stać na takie wydatki, stąd istotne zanieczyszczenia oraz smog – pozostają nam dragon mask, które wspomogą ocalić płuca przed złośliwym powietrzem.

Przezornie myśl społeczeństwa wzrasta, zdajemy sobie sprawę, że zanieczyszczone środowisko ma gigantyczny oddziaływanie na nas samych, nie mówiąc już o kolejnych pokoleniach. Przez wiele wieków niszczyliśmy ziemię – pola nawożone były szkodliwymi nawozami, drzewa w lasach wycinał kto chciał, spuszczano ścieki prosto do rzek i jezior, a śmieci wyrzucano przy drogach. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że natura nie poradzi sobie sama z regeneracją środowiska. Skażenie powietrza wymusiło stosowanie katalizatorów w wozach, zmienił się skład paliw – wycofano śmiercionośny ołów. Małymi krokami idziemy w takim razie do przodu, ale wiele rzeczy jest tak bezpowrotnie zniszczonych, że nie mamy co marzyć o ich odbudowie. Giną lasy deszczowe, które mają duży wpływ na globalny klimat. Wyginęły setki gatunków zwierząt oraz roślin – straciliśmy je bezpowrotnie. Niemniej jednak naukowcy próbują odnowić niektóre gatunki przy pomocy uratowanych próbek DNA, jednak prace badawcze mogą dotyczyć ewentualnie kilu odmian. Prawidłowo, że w samą porę człowiek dostrzegł zagrożenie, a może niemniej jednak za późno?

Zobacz także:filtr n99

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *